• kontakt@horyzont-kpg.com.pl

Znaczenie kolagenu w organizmie człowieka

Znaczenie kolagenu w organizmie człowieka

Skóra to bardzo specyficzny rodzaj tkanki. Należy do tkanek łącznych, ale jej wyróżnikiem jest pozostawanie w ciągłym stanie dynamicznym. Skóra cały czas zużywa się i produkowane są jej nowe warstwy odbudowujące jej wytrzymałość i elastyczność. Jeśli chodzi o budowę, nie różni się znacznie od innych tkanek łącznych, ponieważ jest w większości zbudowana z włókien kolagenowych uzupełnianych przez kilka innych włókien.

Wiedzą powszechną jest wpływ struktur kolagenowych na wygląd skóry, na jej kolorystykę i pojawianie się widocznych zmarszczek, ale kolagen oddziałuje także na nasze narządy wewnętrzne. Skóra osoby starszej jest trudniejsza do nawilżenia i odżywienia niż skóra osoby młodszej. Włókna ją budujące ulegają znacznemu osłabieniu, zanikają gruczoły łojowe i potowe, skóra się wysusza, staje się wiotka i pokrywa się licznymi zmarszczkami. Wszystko to jest efektem mniejszej produkcji kolagenu. Zmiany diecie mogą tutaj pomóc.

Znaczenie kolagenu

Kolagen to ponad 30% wszystkich białek w naszym organizmie. Jest to budulec tkanek łącznych odpowiadający za ich napięcie i sprężystość. Może być miąższem komórki, a może też być rusztowaniem, na którym utrzymują się inne struktury naszego ciała. Może stanowić też poduszkę ochronną dla organów wewnętrznych, ich wyściółkę, wsparcie lub ograniczenie. Każdą z tych funkcji spełnia trochę inna forma kolagenu.

Zdrowa skóra

Każda z nich może zostać uszkodzona przez czynniki termiczne lub chemiczne, a także fizyczne.

Procesy starzenia i procesy chorobowe mogą powodować, że przebieg włókien kolagenu jest zaburzony, przez co ogranicza ruchy otaczającego go mięśnia. Nierównomierny rozkład może się pojawiać przy cukrzycy. Zmiana jego właściwości fizycznych może prowadzić do zesztywnienia kolagenu, co ogranicza ruchomość stawów, a problemy z jego rozkładaniem doprowadzą do starzenia się włókien i utraty przez nie właściwości fizycznych. Spowoduje to na przykład zwiotczenie skóry.

Typy kolagenu

Wszystkich typów kolagenu jest 12, chociaż istnieją także inne podziały. Najważniejszy jest typ I występujący powszechnie. Z niego tworzą się blizny. Dla stawów charakterystyczny jest typ II. Typ III bierze udział w gojeniu ran, a typ IV tworzy membrany pomiędzy organami. Dopełnieniem typu I jest typ V występujący na granicach tkanek. Typ VI ma tę samą funkcje. Typy VII i VIII są ważne dla naczyń krwionośnych, a pozostałe typy kolagenu są porozrzucane po różnych tkankach, najczęściej po chrząstkach i stanowią uzupełnienie innych, dominujących rodzajów kolagenu.

Udostępnij:

Polecamy

Płynny kolagen

Zobacz