• kontakt@horyzont-kpg.com.pl

Wpływ kolagenu na kondycję organizmu

Wpływ kolagenu na kondycję organizmu

Starzenie się skóry

Starzenie się jest procesem naturalnym i jak na razie nieuniknionym. Jego mechanizm sprawia, że trudno mieć jakiekolwiek nadzieje na zahamowanie go kiedykolwiek w przyszłości. Jego efekty bezpośrednie dla ludzkiego organizmu są wzmacniane przez czynniki szkodliwe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie słoneczne i działanie wolnych rodników.

W naszych organizmach znacznie zmniejsza się ilość substancji odżywczych, najważniejszych witamin i składników mineralnych, przez co ważne procesy zachodzą wolniej lub na mniejszą skalę. Tak się dzieje w kwestii wymiany włókien kolagenowych stanowiących budulec naszej skóry i innych tkanek, głównie łącznych. Włókna kolagenowe wykorzystywane są coraz dłużej, przechodzą proces dojrzewania i w jego wyniku stają się znacznie mniej elastyczne.

Prowadzi to do zmian kolorytu skóry i jej pomarszczenia się. Produkcja kolagenu zaczyna drastycznie spadać z wiekiem, a jednym z ważniejszych punktów zwrotnych jest menopauza u kobiet. W tym czasie zmiana równowagi hormonalnej prowadzi do zaburzenia pracy fibroblastów, producentów kolagenu, co skutkuje nie tylko mniejszą produkcją, ale pogorszeniem jej efektów.

Cellulit

W wyniku działania estrogenu w ciele kobiet tłuszcz ma naturalną tendencję do zbijania się w grudki. Zazwyczaj nie pozwalają na to tkanki łączne, które jednak z czasem stają się coraz słabsze w wyniku braku kolagenu. Suplementacja kolagenu sprawia, że skóra i podskórne tkanki łączne mogą odzyskać chociaż część swojej elastyczności, dzięki czemu widoczność cellulitu się zmniejsza, istniejące już grudki mogą zostać rozłożone, a nowe się nie tworzą.

Leczenie kolagenem

Blizny

Blizna jest sposobem organizmu na radzenie sobie z uszkodzeniem tkanek. Jest czymś normalnym i jej produkcja przebiega w dwóch fazach. Najpierw następuje ziarnowanie, czyli z grubsza przypadkowe nakładanie włókien kolagenu na uszkodzone miejsce. W drugim etapie włókna są porządkowane, co poprawia ich wygląd. Jest to proces o niskim priorytecie dla organizmu, więc będzie zachodził tylko przy dużej podaży kolagenu.

Włosy

Zwiększona podaż kolagenu może ograniczyć wypadanie włosów związane z niedoborem kolagenu i poprawić ogólny wygląd włosów.

Układ kostny

Kości to tkanki porowate, w których struktura z kolagenu wypełniana jest m.in. wapniem. Brak odpowiedniej ilości kolagenu sprawia, że struktura jest ułomna i nawet jej prawidłowe wypełnienie nie zapewni odpowiedniej wytrzymałości tkanki. Zbyt mała produkcja kolagenu jest w związku z tym czynnikiem ryzyka osteoporozy.

Udostępnij:

Polecamy

Płynny kolagen

Zobacz