• kontakt@horyzont-kpg.com.pl

Co trzeba wiedzieć o kolagenie?

Co trzeba wiedzieć o kolagenie?

Kolagen jest czasami prezentowany jako cudowny lek na starzenie. Jest to gruba przesada.

Trzeba wiedzieć, że kolagen nie jest jakąś nową i ekscytującą substancją, która miałaby być panaceum na wszystko. Reklamy pojawiające się w mediach powodują tylko zamieszanie tworząc zupełnie nierealistyczne oczekiwania wobec tej substancji, która posiada realny wpływ na organizm człowieka, a nie jest tylko marketingową wydmuszką. Mówimy tutaj o substancji stanowiącej podstawowy budulec tkanek łącznych. Jeśli do naszej diety włączymy suplementy opierające się o białko ryb, możemy liczyć, że z czasem poprawi się stan naszych włosów i paznokci, a także kości, ścięgien i stawów.

Najbardziej widoczna będzie jednak zmiana stanu skóry. Skala zmian zależeć będzie od wielu czynników indywidualnych oraz od dawek kolagenu i czasu ich przyjmowania. Najważniejsze zmiany dotykają skóry, ponieważ składa się ona z kolagenu aż w 70%. Włókna kolagenowe w skórze odpowiadają za jej elastyczność i wytrzymałość. Pogorszenie się tych cech jest spowodowane zawsze problemami z kolagenem.

Strukturą budującą włókna kolagenowe są tak zwane fibroblasty. Podawanie kolagenu rybnego stymuluje ich działanie. Suplementacja jest w stanie jedynie przyspieszać działanie naturalnych procesów organizmu.

Kolagen w kosmetykach

Rodzaj kolagenu jest ważny

Rodzaj przyjmowanego kolagenu lub kolagenu zawartego w kosmetykach ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ białko musi być aktywne biologicznie i stymulować fibroblasty. Kolagen w tanich kosmetykach nie posiada tej właściwości. Nie jest to bowiem białko rybie, ale jeden z jego odpowiedników. Najczęstszym tanim zamiennikiem kolagenu rybiego jest kolagen bydlęcy, czyli żelatyna, która dla organizmu jest ciałem obcym. W przeciwieństwie do kolagenu rybnego kolagen bydlęcy może powodować reakcje alergiczne.

Niedobory kolagenu związane z wiekiem

Suplementacja kolagenu jest dokonywana w celu uzupełnienia jego poziomu w organizmie. Wszystkie nasze problemy są związane z jego niedoborem i starzenie się zauważane jest poprzez widoczne oznaki braku wystarczającej ilości kolagenu. Zmarszczki, matowe włosy i paznokcie, słabsze kości, słabsze mięśnie i stawy, przebarwienia skóry – to wszystko wina braku kolagenu. Nasza zdolność do produkcji kolagenu spada przez cały czas, ale poziom krytyczny przekracza dopiero w trzeciej dekadzie życia i wtedy trzeba zacząć suplementację w celu opóźniania efektów starzenia.

Udostępnij:

Polecamy

Płynny kolagen

Zobacz