• kontakt@horyzont-kpg.com.pl

Czym jest i jaką funkcję spełnia kolagen?

Czym jest i jaką funkcję spełnia kolagen?

Kolagen to cenny dodatek kremów pielęgnacyjnych, z których najczęściej korzystają kobiety. Kosmetyki z kolagenem poprawiają kondycję starzejącej się wraz z wiekiem skóry, a także sportowcom,którzy chcą wzmocnić ścięgna i uodpornić jena kontuzje.

Ogólnie rzecz ujmując, jest to substancja białkowa, posiadająca nietypowy skład aminokwasów, które są formowane z proliny i lizyny w obecności witaminy C. W budowie kolagenu bierze udział 19 różnych aminokwasów, wśród których najważniejszymi jest hydroksyprolina i hydroksylizyna.

Czym jest i jak działa kolagen w organizmie?

Cechą kolagenu jest przede wszystkim regularna budowa oraz wysoka rozciągliwość włókien. Skutkiem utraty kolagenu są przede wszystkim pojawiające się zmarszczki.

Można więc stwierdzić, że jest odpowiednik wielokrotnie pranego, gumowego ściągacza, w którym skruszały wplecione gumki i nie spełniają już one właściwej funkcji. W ludzkim organizmie kolagen występuje w skórze, ponadto stanowi składnik ścięgien, występuje w tkankach tworzących blizny, tkance łącznej kości, chrząstkach stawowych, wypełnia także rogówkę.

Kolagen spełnia bardzo ważną funkcję w układzie immunologicznym, chroni przed patogenami, toksynami oraz komórkami nowotworowymi. Istnieje prawie 20 typów kolagenu.

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu

Poszczególne włókna kolagenu są formowane z pojedynczych cząsteczek, określanych jako tropokalogen, który jest syntetyzowany w komórkach. W efekcie poza komórką powstaje regularna superhelisa, czyli łańcuch białkowy o charakterystycznym skręcie. Pod wpływem wysokiej temperatury kolagen zamienia się w żelatynę.

Organizm ludzki wytwarza kolagen do 25 roku życia

Samodzielna produkcja kolagenu ma miejsce do 25 roku życia, następnie proces ten zanika, a jego efektem jest rozpoczynające się starzenie się skóry. Proces ten w pierwszej kolejności rozpoczyna się w tkance łącznej, stanowiącej główne miejsce syntezy białka kolagenowego.

Białko kolagenowe stanowi prawie 30% białek organicznych. Obecność kolagenu sprawia, że skóra staje się jędrna i sprężysta, a także prawidłowo nawilżona, kolagen bierze udział także w procesach odbudowy komórek. Ponadto kolagen chroni wiele narządów, m.in. nerki, wątrobę i żołądek.

Kolagen szczególną funkcję spełnia w przypadku osób aktywnych fizycznie, szczególnie narażonych na kontuzje.

Niedobór kolagenu i jego skutki

Efektem niedoboru kolagenu mogą być zmarszczki, sucha skóra, przebarwienia, matowe paznokcie i włosy, cellulitis, przykurcze sylwetki, a także zaburzenia pracy układu odpornościowego.

Systematyczne uzupełnianie kolagenu pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych i korzystnie wpływają na wygląd skóry oraz pracę narządów.

Udostępnij:

Polecamy

Płynny kolagen

Zobacz