• kontakt@horyzont-kpg.com.pl

Kolagen w organizmie człowieka

Kolagen w organizmie człowieka

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki i skóra przestaje być elastyczna, znaczy to, że w naszym organizmie zaczyna brakować kolagenu.

Działanie kolagenu

Kolagen to podstawowy budulec tkanki łącznej. Ogromne znaczenie ma dla skóry, ścięgien, kości, stawy, a nawet dla rogówki oka. Składa się z włókien, które są zaskakująco rozciągliwe i wytrzymałe. Wykorzystywany jest jako ochrona dla narządów wewnętrznych oraz mechanizm utrzymywania ich w określonej pozycji. To kolagen jest odpowiedzialny za nawilżanie skóry i to za jego sprawą skóra jest w stanie się odbudowywać. Jest istotny także w układzie odpornościowym, gdzie pomaga zwalczać bakterie i wirusy, a nawet blokować rozwój nowotworów. Organizm młodego człowieka bez problemów i w pełni samodzielnie produkuje kolagen. Organizm osób starszych zaczyna mieć z tym problem.

Braki kolagenu

Po 26. roku życia zaczyna spadać efektywność organizmu w budowaniu włókien kolagenowych, przez co spada ich ilość organizmie. Ich niszczenie jest też związane z różnymi chorobami i aktywnością fizyczną. Uszkodzony i nieodbudowany kolagen to problemy ze stawami, głębokie zmarszczki, cellulit oraz nawet nadmierne wypadanie włosów.

Włókna kolagenowe

Kolagen jest jednym z głównych budulców mazi stawowej zapewniającej poślizg stawom. Zmniejszenie ilości mazi w stawach prowadzi do powstawania tarcia pomiędzy twardymi elementami stawów, co skutkuje odczuwaniem bólu i pojawianiem się zwyrodnień. Problem jest naprawdę poważny, ponieważ organizm zaczyna się bronić, przez co zużywa duże ilości witamin A, C i E oraz zużywa zmagazynowaną miedź. Odbija się to po czasie wtórnie na stanie stawów.

Zbyt mała ilość kolagenu prędzej czy później przełoży się też na stan skóry, która jest non stop atakowana przez wolne rodniki, promieniowanie tła i różne toksyny. Jędrność skóry cierpi najbardziej, potem pojawiają się zmarszczki. Braki kolagenu to także ryzyko wystąpienia cellulitu, który nie jest bynajmniej problemem tylko u osób otyłych.

Uzupełnianie braków kolagenu

Uzupełnianie kolagenu jest praktycznie niemożliwe przy normalnej diecie, ponieważ jest to substancja występująca głównie w formie bardzo trudnej do przyswojenia i wykorzystania przez człowieka. W związku z tym niezbędna jest zazwyczaj długotrwała suplementacja kolagenu.

Udostępnij:

Polecamy

Płynny kolagen

Zobacz