• kontakt@horyzont-kpg.com.pl

Kolagen, czy kolageny - skuteczność kolagenu w suplementach

Kolagen, czy kolageny - skuteczność kolagenu w suplementach

Kolagen cieszy się powodzeniem nie tylko dlatego, że jest wyjątkowo skuteczny. Wiele osób zachwyca się również charakterystyczną dla niego wszechstronnością i trudno nie zgodzić się z tym, że jest ona jego wyjątkowym atutem.

Oczywiście, mówienie o kolagenie jako o jednej substancji, jest swego rodzaju uproszczeniem, w rzeczywistości mamy bowiem do czynienia z rodziną białek, a on sam występuje w kilkunastu różniących się między sobą typach.

Różne typy kolagenu

Poszczególne kolageny nie różnią się między sobą zasadniczo, nie mamy jednak również do czynienia z monolitem. Ma to daleko idące konsekwencje, inny typ kolagenu można bowiem spotkać w chrząstkach, a inny jest charakterystyczny dla naszej skóry. Co więcej, niektóre rodzaje są charakterystyczne tylko dla pewnych typów tkanki łącznej i nie można dostrzec ich w żadnym innym miejscu. Ich najważniejszą wspólną cechą jest duża elastyczność, choć wielu naukowców zwraca uwagę na to, że lepiej w takim przypadku mówić o odporności na odkształcenia.

Kolagen w tabletkach

Kolagen kolagenowi nie równy

Jeśli jednak możemy wskazać na różnice, a te potrafią mieć naprawdę duże znaczenie, dlaczego powszechne jest mówienie o kolagenie, a nie o kolagenach. Okazuje się, że spora jest w tym „zasługa” suplementacji, ta bowiem dostarcza nam przede wszystkim mieszanek różnych typów tego białka. Nie jest to wcale nieuzasadnione.

Suplement zaczyna działać dopiero wówczas, gdy zostanie strawiony, a tym samym poszczególne aminokwasy muszą trafić do komórek, aby doszło do odtworzenia konkretnych cząsteczek. Kolagen wspiera dzięki temu nie tylko skórę, ale również stawy i wiązadła.

Suplementy z kolagenem

Sam wybór suplementów nie należy do zadań prostych. W przypadku tych najtańszych mamy do czynienia z mieszanką zróżnicowanych białek przypominających nieco kolagen organiczny, nie mających jednak wcale znamion identyczności z nim. Niestety, przyczynia się to do zmniejszenia stopnia ich przyswajalności, może też wpływać negatywnie na szansę uzupełnienia w taki sposób deficytów wspomnianej substancji.

Jeśli więc postaramy się o maksymalnie precyzyjny dobór kolagenu w suplemencie, zyskamy też szansę na poprawę efektów jego działania. Dziś przy produkcji suplementów stawia się zatem przede wszystkim na maksymalnie dużą czystość charakterystyczną dla kolagenu. Istnieje możliwość stosowania ich mieszanek, producenci starają się jednak, aby ich skład był niemal identyczny. Różnorodność nie jest szkodliwa, wpływa jednak niekorzystnie na skuteczność działania suplementu.

Udostępnij:

Polecamy

Płynny kolagen

Zobacz