• kontakt@horyzont-kpg.com.pl

Kolagen - coś więcej niż tylko "budulec" kości

Kolagen - coś więcej niż tylko "budulec" kości

Przez większość z nas kolagen jest kojarzony przede wszystkim z kremami przeciwzmarszczkowymi, którymi walczy się z procesami starzenia się organizmu. Jednak nie jest to jedyna wartość tego białka. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? W ludzkim ciele mamy około 20 takich białek uznawanych za kolagen.

Dziś nauka nie jest w stanie wszystkich ich ocenić i tak naprawdę około 10 z nich ma określone funkcje. Za tworzenie kolagenu odpowiadać będą fibroblasty. W ciągu dnia u zdrowego człowieka powstanie około 10 gram kolagenu, by dało się go stworzyć konieczna będzie również obecność witaminy C. Co tak naprawdę robi kolagen i czemu jest tak potrzebny?

Kolagen, czyli co?

Kolagen to białko, które jest podstawowym budulcem kości oraz wszystkich struktur, które z nimi współpracują. W pierwszym przypadku stworzy się rodzaj mocnej siatki, po której będzie można mówić, że poruszają się stawy. Jednocześnie tworzy się dla nich odpowiednia stabilność oraz równowaga.

Kolagen, który wchodzi w skład skóry oprócz tego, że zachowuje jej elastyczność oraz zdrowy wygląd będzie chronić przed działaniem bakterii i innych czynników zewnętrznych. Im starsi się będziemy tym mniejsza będzie liczba produkowanego kolagenu. Tak naprawdę już od 25 roku ta liczba będzie coraz mniejsza a co się z tym wiąże będzie trzeba również powiedzieć, że ważne jest dostarczenie kolagenu z zewnątrz.

Regeneracja skóry

Zadbaj o siebie!

Ubytki kolagenu mają zły wpływ na kości. Utrata elastyczności sprawi, że są one podatne na urazy i złamania. Układ kostny będzie robił się słabszy a co dalej za tym idzie będzie można mówić o tym, że pojawią się problemy ze stawami czy kośćmi również skóra będzie miała mniejszą elastyczność. Można jednak pobudzić nasze chrząstki stawowe, jeśli będziemy w stanie dostarczyć do organizmu kolagen.

Można także zadbać o to, by jego produkcja była większa. Taką ważną sprawą będzie regularne wykonywanie różnych ćwiczeń, ponieważ to one są elementem pobudzającym, który wpływa na wzmocnienie organizmu, zmniejszyć będzie można również liczbę przyjmowanych środków przeciwbólowych.

Dla zatrzymania czasu

Zanik kolagenu na pewno będzie zauważalny na naszej skórze. Brak białek sprawi, że sprężystość będzie mniejsza, na powierzchni tworzyć się będą głębokie zmarszczki. Dzięki temu, że kolagen ma wartość wypełniającą można oczekiwać, że kolagen będzie charakteryzował się dobrą walką ze zmarszczkami, znalazł również zastosowanie w ramach medycyny estetycznej. Skóra, która jest uboga w kolagen staje się podatna na działanie czynników zewnętrznych i nie będzie dobrze chronić przed bakteriami.

Udostępnij:

Polecamy

Płynny kolagen

Zobacz